"Транспортер" пристигна во Битола

Демонстрантите во Битола, синоќа пред зградата на општина Битола, поставија макета од автобус на која пишуваше „Транспортер“. Макетата е потсетување на предметот кој Специјалното јавно обвинителство го отвори против градоначалникот Владимир Талески, кој е еден од 56-те аболицирани криминалци од претседателот Иванов.

Тој е осомничен дека ја оштетил градската каса за 360.000 евра, преку злоупотреби со превозот на ученици. Протестот започна од плоштадот "Магнолија", каде демонстрантите имаа можност да ги проследат видео содржините подговтвени од граѓанските новинари, во рамки на проектот "Граѓански објектив", кој е дел од активностите на ЦИВИЛ - Центар за слобода.

13244170_969288976522905_8094923120388415168_o

Демонстраните продолжија кон народната канцеларија на Иванов, Апелациониот суд и Обвинителството, кои беа обоени во знак на Шарената револуција.

13235647_969288799856256_5889715046653522797_o

Водени од трубачи со зурли и тамани, протестот заврши пред општинската зграда, каде беше поставена макетата „Транспортер“.

13227296_969289343189535_1162801025427620377_o

Пред присутните кои повеќе од еден месец секојдневно бараат оставка од Талески, се обрати адвокатот Мирослав Вујиќ, кој изрази надеж дека матурантите како резултат на протестите и граѓанскиот активизам, ќе имаат шанса да живеат во подобра Македонија.

13268542_969289153189554_8413193159941474554_o

Отткако барањето на контра-демонстрантите за избори на 5-ти јуни, не се исполни, ГДОМ не организира повеќе контра-протести во Битола, кои во неколку наврати во изминатиот период се одвиваа истовремено со продемократските протести.

Марија Теговска